Kredyt na zakup ziemi

Marzeniem wielu z nas jest posiadanie swojego kawałka ziemi. Pragniemy wybudować na nim własny dom i poczuć, że jesteśmy w końcu na swoim. Jeżeli dziedziczymy po kimś bliskim, problem właściwie się rozwiązuje, tak jedna zdarza się stosunkowo rzadko. Sytuacja wygląda nieco gorzej wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie sami sfinansować zakupu ziemi.

Na szczęście istnieje rozwiązanie. Jest nim zaciągnięcie tak zwanego kredytu na ziemię. Jej rodzaj zależy właściwie tylko od naszych potrzeb i indywidualnych preferencji. Rolnicy zazwyczaj kupują działki rolne, ponieważ praca na polu jest dla nich ukochanym, a zarazem jedynym zajęciem. Ludzie z miasta bardzo chętnie inwestują natomiast w ziemię pod budowę domu, za wszelką cenę chcą bowiem zmienić swoje życie i poczuć się wreszcie wolnymi.

O kredyt na zakup ziemi mogą się ubiegać wyłącznie osoby, które posiadają wystarczająco wysoką zdolność kredytową. Rozumie się przez nią możliwość do spłacenia zaciągniętego długu wraz z odsetkami. Aby ją wyliczyć, bank bierze pod uwagę sytuację życiową i zawodową klienta. Sprawdza się, jakie są zarobki i inne zobowiązania finansowe. To, co zostanie musi okazać się na tyle wysokie, aby bank nie miał ze swoim klientem problemów. To oczywiste, że najbardziej zależy mu na pieniądzach i odsetek, w końcu utrzymuje się przede wszystkim z tego.

Ze względu na wysokość omawianego tu kredytu, zazwyczaj bank decyduje się na przelanie pieniędzy wprost na konto podmiotu, od którego ziemia ma zostać zakupiona. To znacznie ułatwia przeprowadzenie transakcji, a klient nie musi występować w roli pośrednika. Co ważne, często stosuje się wypłacanie w transzach, czyli w częściach. Wszystko jednak zależy od indywidualnej umowy, jaka zostanie zawarta między dwoma stronami operacji finansowej. Nie musimy od razu rezygnować z naszych marzeń, być może kredyt na zakup ziemi okaże się dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Tags:

Comments are closed.