Wynajem mieszkania dla studenta – czy się opłaca?

Wynajmowanie mieszkań studentom może być naprawdę dochodową inwestycją. Wynika to poniekąd z tego, że osób studiujących jest coraz więcej, a miejsc w akademikach nie przybywa. Wielu młodych ludzi decydując się na uczelnie poza miastem rodzinnym chce też się usamodzielnić, a wynajmowanie mieszkania, mimo że często jest ono opłacane przez rodziców (choć nie zawsze), daje im namiastkę dorosłego życia. Znaczna część osób nie bierze też pod uwagę zupełnie akademików chociażby ze względu na brak prywatności. Biorąc więc pod uwagę te powody warto jest rozważyć przeznaczenie posiadanej nieruchomości pod wynajem studentom. Dla nas jest to też o tyle korzystniejsza sytuacja, że często wynajmują oni lokale w kilka osób. A więc, jeśli w naszym mieszkaniu są dwie sypialnie, to możemy je wynająć czterem osobom. Wielu młodym ludziom nie przeszkadza także wykorzystanie pokoju dziennego jako sypialni.

Młodzi ludzie łatwo się przystosowują i bardzo często decydującym argumentem przemawiającym za danym mieszkaniem jest łatwy dojazd na uczelnię i przystępna stawka czynszu. Z młodymi ludźmi jest też się łatwiej zazwyczaj dogadać w wielu kwestiach. Dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie nieruchomości grupie, która już w miarę dobrze się zna. Przeważnie wspólnie szukają oni mieszkania. Z takimi osobami będzie łatwiej w związku z wyegzekwowaniem, na przykład czynszu. Z reguły uzgadniają oni między sobą wszelkie kwestie związane z opłatami.

Abyśmy mogli liczyć na wynajem mieszkania przez grupę studentów powinniśmy zacząć ogłaszać naszą ofertę już pod koniec lipca. Wtedy mamy szanse na dużo większe zainteresowanie, sami też mamy dużo większy wpływ na to kto będzie z niego korzystał (sprawdź najlepsze mieszkania na sprzedaż lub wynajem w Częstochowie). Jeżeli dopiero zastanawiamy się nad zakupem nieruchomości po to by wynajmować ją studiującym młodym ludziom musimy wziąć pod uwagę to jak ona jest usytuowana w stosunku do uczelni, ile ma pokoi. Powinniśmy się także zastanowić w jaki sposób taki lokal urządzimy i jakiej grupie osób jesteśmy w stanie go udostępnić.

Tags:

About Marcin Zasik

Afiliant, analityk produktów bankowych i pozabankowych; redaktor sieci portali o tematyce finansowej i ubezpieczeniowej.

Comments are closed.

Kredyt mieszkaniowy nr 1SPRAWDŹ
+